Warto wiedzieć


* Jakie są Twoje metody pracy i jaka jest finalna stylistyka zdjęć?

W tak ważnym dla Państwa dniu jestem reporterem, świadkiem wydarzeń, dokumentującym ludzi i rzeczy jakimi miały miejsce. Przywiązuję dużą uwagę do ludzi i ich emocji, oraz relacji z bliskimi. Każdy ślub traktuje indywidualnie. Zawsze pytam jakie są oczekiwania klienta co do ujęć i wyglądu albumów. Moje portfolio na stronie www, ukazuje pewien wycinek zdjęć jakie wykonuje i służy zobrazowaniu ostatecznego materiału jaki Państwo otrzymują. Polecam je odwiedzić TUTAJ by zapoznać się z moją stylistyką zdjęć. Natomiast wygląd fotoalbumów i fotoksiążek można obejrzeć w zakładce OFERTA.

* Jak wcześnie należy zarezerwować termin?

Najlepiej jak najszybciej. Jeśli jesteście zdecydowani na współpracę, zarezerwujcie termin, poprzez podpisanie umowy i wpłacenie zadatku ok. 10% całości.

* Co to jest sesja Click Yourself / Polaroid?

Click Yourself to nowoczesna i dynamiczna sesja portretowa z użyciem śmiesznych gadżetów. Wykonacie mnóstwo spontanicznych zdjęć podczas nawet kilkugodzinnej sesji, która będzie fantastycznym źródłem zabawy dla Was jak i Waszych gości weselnych. Po szczegóły na jej temat, zapraszam Was do bezpośredniego kontaktu.

* Czy warto spotkać się przed ślubem?

Zdecydowanie TAK. Ważnym jest wcześniejsze poznanie się. Opowiecie jak wyobrażacie sobie Wasz Dzień, będzie też okazja do zastanowienia się nad pierwszymi pomysłami odnośnie pleneru. Zapoznacie się Państwo z „niewirtualnymi” produktami mojej pracy: albumy, fotoksiążki, płyty itp. Jeżeli mieszkacie daleko, zapraszam na rozmowy poprzez Skype-a

* Czy wykonujesz zdjęcia detali (biżuteria, kwiaty, sukienka etc.)?

Oczywiście, że wykonuję – o ile warunki i czas na to pozwalają. Z doświadczenia najlepszymi momentami na takie zdjęcia są przygotowania oraz część przyjęcia weselnego, potem następuje już bieg wydarzeń, które ciężko czasami zatrzymywać by ustawiać przedmioty. Zdjęcia detali to dość istotna sprawa – zawsze ustalam to indywidualnie z każdą Parą.

* Czy wszyscy goście będą mieli zrobione zdjęcie?

Oczywiście że TAK. Pierwsze rozwiązanie to wykonanie zdjęcia grupowego przed kościołem lub na sali, drugie to wykonanie kilku zestawów zdjęć grupowych (mini sesja portretowo-plenerowa). Nie limituję ilości wykonanych fotografii w dniu ślubu, natomiast ze względu na reportażowy charakter zdjęć nie mogę zagwarantować, że wszystkie osoby obecne na uroczystości ślubnej i weselu zostaną uwiecznione na zdjęciach.

* Czy wykonujesz pamiątkowe zdjęcia z rodziną i pozostałymi gośćmi?

Sugeruję Państwu przeznaczyć ok. kwadrans do pół godziny na zdjęcia pamiątkowe z rodziną i znajomymi – najlepszym czasem na takie zdjęcia jest początek przyjęcia – zwykle po pierwszym tańcu i obiedzie, gdy wszyscy nie są jeszcze zmęczeni. Jest to tzw. mini sesja portretowo-plenerowa, która jest w cenie reportażu.

* Czy mamy pewność, że uwiecznione zostaną najważniejsze dla nas osoby?

Jak najbardziej tak, jeśli zostanę powiadomiony o tym a dane osoby zostaną mi wskazane odpowiednio wcześniej (najpóźniej w dniu przyjęcia weselnego).

* Jak daleko możesz do Nas przyjechać?

Lubię podróżować i bez problemu dotrę w każde miejsce w Polsce by wykonać dla Państwa świetny reportaż ślubny. Jeśli jednak taki wyjazd będzie się wiązał z noclegiem, to poproszę Państwa o pokrycie jego kosztu. Również w przypadku sesji plenerowych zagranicznych, które równie chętnie wykonuję, proszę o pokrycie kosztów przejazdów/przelotów i noclegów.

* W ofercie jest możliwość wykonania sesji narzeczeńskiej – co dzięki niej zyskamy?

– niepowtarzalne zdjęcia ukazujące gorące uczucie przed tym zanim przysięgliście sobie sakramentalne TAK;

– możliwość zaprzyjaźnienia się z obiektywem, jak i z moją osobą (co zaowocuje niedługo);

– komfortową atmosferę współpracy ze mną, podczas już samego ślubu jak i sesji plenerowej;

– możliwość wykonania „Art-booków” ze zdjęć z sesji. Art-booka (więcej TUTAJ) wykorzystać można podwójnie: *jako oryginalny prezent dla rodziców, wręczając go podczas podziękowań; *lub jako pamiątkową księgę wpisów dla gości weselnych;

– możliwość stworzenia oryginalnych zaproszeń ślubnych z wykorzystaniem zdjęć z sesji.

* Jaka pora dnia jest najlepsza na zdjęcia plenerowe?

W trakcie letnich miesięcy, najkorzystniejsze oświetlenie panuje wcześnie rano i późnym popołudniem/wczesnym wieczorem. Wykonuję również sesje w samo południe (z wykorzystaniem blend doświetlających) jak i o zmroku (przy użyciu przenośnego systemu oświetleniowego).

* Kto wybiera miejsca na sesje plenerowe?

Bardzo chętnie wykonam plener w zaproponowanym przez Państwa miejscu. Jeśli kochacie góry to tam pojedziemy, jeśli jednak morze, plaże i wydmy to wsiądziemy w pociąg i udamy się nad wybrzeże. Posiadam wiele zróżnicowanych i sprawdzonych miejsc na sesje plenerowe. Mam też w zanadrzu miejsca których nie miałem jeszcze okazji odwiedzić z Parą Młodą a bardzo chętnie wykonałbym w nich sesje. Wszystko ustalamy wspólnie…

* Czy mamy wpływ na ostateczny wygląd fotoksiążek?

Oczywiście że tak. Wykonywany jest indywidualny, ręczny (nie szablonowy) projekt każdej książki, który przesyłam do wglądu i akceptacji. Po wprowadzeniu ewentualnych zmian na życzenie i finalnym zaakceptowaniu projektu przez Państwa, wysyłany jest dopiero do druku. obszerne wzorniki rodzajów skór i kolorów okładek, oraz rodzajów papierów i rozmiarów fotoksiążek. Dostajecie także drogą mailową, pełen projekt stworzonej fotoksiążki do wglądu i akceptacji. Macie wówczas możliwość dokonania pewnych zmian w jego finalnym wyglądzie. Dopiero po ostatecznej akceptacji gotowego projektu książki przekazuję ją do druku.

* Kiedy zobaczymy zdjęcia i dostaniemy gotowy album?

Zdjęcia z całości reportażu zostaną umieszczone na moim Blogu w „Strefie Klienta” w ciągu do 4 tygodni od dnia ślubu. Państwo, rodzina i przyjaciele będziecie mięli do nich dostęp, jeśli udostępnicie im hasło. Natomiast całość gotowego materiału (zdjęcia, płyty, fotoksiążki) otrzymacie maksymalnie do 6 tygodni od dnia ślubu.

* W jakiej rozdzielczości otrzymujemy zdjęcia na DVD?

Wszystkie płyty jak i zdjęcia są nie kodowane i mają maksymalną rozdzielczość 5616×3744 px = 21 mega pixeli. Umożliwia ona samodzielne zlecanie odbitek w fotolabach jak i wykonywanie wielkoformatowych wydruków.

* Co to jest galeria w Strefie Klienta?

Strefa Klienta zawiera cyfrową wersję wszystkich zdjęć z całej uroczystości poszczególnej Pary Młodej, do której dostęp ma tylko Ona i jej goście weselni (poprzez udostępione hasło). Dzięki Strefie Klienta Wasi bliscy, będą mieli dostęp do zdjęć wersji on-line w każdej chwili. To wy zdecydujecie, komu udostępnicie hasło do Waszej galerii zdjęć.

* Czy oczekujesz czegoś z Naszej strony?

Chciałbym zaproponować abyście Państwo zwracali się do mnie po imieniu (ułatwi Nam to współpracę), oraz abyście informowali mnie Państwo o ewentualnych zmianach planów z wyprzedzeniem.

* Czy posiadasz zezwolenie z Kurii na fotografowanie w kościołach?

Oczywiście że Tak. Bez takiego dokumentu, często niemożliwością byłoby wykonanie reportażu ślubnego w kościele.

–     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –

–     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –

–   PORADNIK PAR MŁODYCH   –

Część I – „Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?”

Część II – „O co warto zadbać w dniu ślubu by mieć lepsze zdjęcia?”

Część III – „Przełamanie schematu podziękowań dla rodziców przy piosence ‘Cudownych rodziców mam’ – czyli Co w Zamian?!”

Część IV – „O czym warto pamiętać w trakcie zdjęć plenerowych?”

–     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –

Część I – „Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego?”

1.  Podjęcie decyzji na temat zawartości pakietu zdjęciowego.
Najczęściej wybierane opcje to:
– reportaż z dnia ślubu (przygotowania / błogosławieństwo / ceremonia / wesele),
– sesja plenerowa,
– album / fotoksiążka,
– sesja narzeczeńska (wybierana coraz częściej)
W niektórych przypadkach można trafić zarówno na firmy robiące coś co nie przypomina udanej fotografii, jak i takie, które tworzą unikalne zdjęcia i sesje, będące śladem tego wydarzenia na wiele pokoleń.
Oczywiście rozpiętość cenowa jest tutaj też ogromna. Można znaleźć oferty od 1500 zł do nawet 10 tys., najczęstszym jednak przedziałem jest koszt między 3 tys. a 5 tys. Dlatego warto szacunkowo określić budżet jakim dysponujemy.
Proszę jednak pamiętać o tym iż  nie warto zbytnio oszczędzać przy wyborze fotografa, ponieważ nikt za rok/dwa nie będzie pamiętał jak smakował rosół – natomiast każdy chętnie po latach powróci wspomnieniami do tamtego dnia oglądając wspaniałe zdjęcia z albumu ślubnego. Mając tanie/nieudane fotografie z pewnością szybko schowacie album głęboko do szafy i nie będziecie chcieli się nim więcej chwalić.

2.  Stworzenie listy fotografów, których prace nam się podobają.
Najszybsze opcje wyszukiwania fotografów ślubnych:
– targi ślubne (najlepiej w większym mieście),
– wyszukiwarka internetowa,
– internetowe katalogi firm z branży ślubnej,
– opcja “z polecenia” czyli fotografowie, którzy robili zdjęcia na ślubach naszych znajomych,
Kierujemy się tutaj wyłącznie subiektywną oceną – “podoba mi się lub nie podoba” czyli przeglądamy jak najwięcej zdjęć. Notujemy też wszelkie dodatkowe uwagi – czy ktoś nie jest zbyt nachalny w swoich wywodach na stronie albo nie denerwuje jego pozorowany artyzm. Najlepiej jeśli lista “wybrańców” ograniczona jest do maksymalnie kilku nazwisk, których styl fotografowania najbardziej nam odpowiada.

3.  Ustalenie budżetu:
Należy sprawdzić czy nasz budżet wystarcza, aby wynająć danego fotografa i czy interesujący nas termin jest wolny. Jeśli cennik okaże się za wysoki a jednak styl danego fotografa najbardziej nam odpowiada, nie zastanawiajcie się zbyt długo – na dobrych zdjęciach nie warto oszczędzać – dopłaćcie te kilkaset złotych ! Zdjęcia pozostają na lata !
Idealnie jeśli zapytamy fotografa o ofertę podając: termin i miejsce ślubu, przewidywany zakres usługi (plener / reportaż), ilość albumów/fotoksiążek oraz dane kontaktowe do siebie. Na podstawie tych informacji fotograf jest w stanie przygotować w miarę precyzyjną ofertę.
Warto również zapytać o możliwość obejrzenia całego materiału, jaki otrzymały w albumach inne pary. Da nam to pogląd na to, czy dany fotograf trzyma poziom i dostarczy nam zdjęcia o podobnej jakości jak wybrane na stronę “perełki”.

4.  Spotkanie z fotografem:
Zwykle do tego etapu dochodzi 1-2 fotografów. Warto się z nimi zobaczyć i przekonać się czy mają takie jak my poczucie humoru, czy dogadamy się z nimi nawet w ten ważny dzień, czy wyglądają wiarygodnie, itd. Jednym z ważnych pytań jest to czy fotograf ma ze sobą zapasowy sprzęt i czy zna ludzi z branży, których mógłby podesłać w razie tzw. “przypadków losowych” czyli wypadku, kradzieży itd.

 
Część II – „O co warto zadbać w dniu ślubu by mieć lepsze zdjęcia?”

1.  Etap przygotowań:
warto odpowiednio wcześniej umówić się z fryzjerką i makijażystką, na wykonanie próbnej fryzury i makijażu, by mieć pewność, że w tym dniu będzie się wyglądać naprawdę wyjątkowo,
do ubierania najlepszy jest w miarę możliwości przestronny i jasny pokój w którym będą wykonywane zdjęcia. Dobrze jest uprzątnąć w nim wszystkie zbędne bibeloty, które potem mogą przeszkadzać na fotografiach,
ustawienie pary podczas błogosławieństwa najlepiej zaplanować tak, żeby była obrócona przodem albo bokiem do okna,

2.  Kościół/USC:
dobrze jest jeśli para młoda wolnym i dostojnym krokiem wchodzi i wychodzi z kościoła (patrzcie przed siebie lub na gości a nie pod nogi),
krzesła świadków najlepiej jest ustawić względem krzeseł pary Młodej w literę V, tak żeby świadkowie siedzieli lekko z boku pary młodej a nie tuż za nią,
dobrze jest jeśli podczas ceremonii chwycicie się czasem za dłonie, uśmiechniecie się do siebie nawet jeśli nie wszystko wygląda dokładnie tak jak sobie zaplanowaliście,
pamiętajcie, że słowa przysięgi wypowiadacie do siebie nawzajem, dlatego podczas niej bądźcie zwróceni twarzami do siebie, a nie przodem do ołtarza,
nakładając obrączkę, róbcie to powoli, najlepiej trzymając ją dwoma palcami a nie całą dłonią,
po nałożeniu obrączek możecie się pocałować (w niektórych parafiach księża nawet do tego namawiają),
przy składaniu życzeń dobrze jest jeśli staniecie w miarę ciekawym i jasnym miejscu, a w słoneczne dni, wybierzecie zacienione miejsca,
poproście członków rodziny, aby nie fotografowali podczas ceremonii w kościele, tylko brali w niej czyny udział (zawodowy fotograf wręczy Wam potem zdjęcia, które możecie podarować najbliższym, a podczas przysięgi będzie miał możliwość komfortowej pracy blisko Was), duża ilość osób fotografujących w koło ołtarza bardzo rozprasza a zarazem psuje często kadry,
do podpisu dokumentów przygotujcie sobie ładny długopis (lub ładne pióro),
jeśli macie na to jakikolwiek wpływ to poproście księdza żeby podpisywanie dokumentów odbyło się podczas ceremonii w kościele, a nie w ciemnej i ciasnej zakrystii,
warto zapytać księdza czy nie ma nic przeciwko żeby po wyjściu z kościoła goście obsypali młodych ryżem, płatkami róż, czy drobnymi monetami (zdarzają się czasem zakazy kościelne w tym temacie),
jeśli chcecie zdjęcie grupowe, a przy kościele nie ma schodów, nie martwcie się, można je zawsze zrobić przed lub na Sali.

3.  Przyjęcie weselne:
zanim zabierzecie się do picia szampana upewnijcie się, czy jest za wami wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, żeby swobodnie i z rozmachem móc rzucić za siebie kieliszki,
mimo wielu obowiązków w tym dniu, starajcie się sporo tańczyć razem, przebywać razem, w końcu to jest Wasz dzień,
jeśli planujecie podczas imprezy jakieś atrakcje (sztuczne ognie, pokazy tańca, itp.) poinformujcie koniecznie o tym fotografa,
jeśli jakaś osoba (oprócz tych, których łatwo się domyślić czyli rodziców i świadków) jest dla Was ważniejsza, albo chcecie mieć więcej jej zdjęć bo np. rzadko odwiedza Polskę, również poinformujcie o tym Waszego fotografa,

Część III – „Przełamanie schematu podziękowań dla rodziców przy piosence ‘Cudownych rodziców mam’ – czyli co w zamian?!”

Coraz większa liczba par młodych, próbuje przełamać schemat jakim jest podziękowanie dla rodziców przy piosence “Cudownych rodziców mam”. Starają się też znaleźć wyszukany prezent inny niż kwiaty czy kosze słodyczy. Oczywiście niektórzy rodzice będą wyczekiwać momentu w którym zabrzmi ten utwór. Ale jeśli jednak Para Młoda czuje, że wolałaby dziękować w inny sposób, lub urozmaicić podziękowania o coś więcej, mam dla Was dwa świetne pomysły. Wybierzcie jeden z nich albo i oba jednocześnie. Wzruszycie tym swoich rodziców a jednocześnie rozweselicie swoich gości. Z pewnością takie podziękowania zostaną w pamięci na długo.

1.  Wykonajcie u mnie Sesję Narzeczeńską a z gotowych zdjęć z sesji stworzymy piękny album „Art-book” (więcej TUTAJ) który jako oryginalny prezent wręczycie swoim rodzicom podczas podziękowań. Wasze gorące uczucie sprzed ślubu uwiecznione na zdjęciach w pięknym Art-book-u pozostanie z Waszymi rodzicami na wiele lat.

2.  Zrealizujcie ze mną krótki film plenerowy, w którym stylowo i nowocześnie podziękujecie swoim rodzicom. Powstanie ok. 3 minutowa sekwencja klipów filmowych. Efekt?: 180 sekund i 100 zadowolonych osób… Z pewnością to zadziała! Pozytywnie zaskoczycie wszystkich na przyjęciu. Podziękowania w tej formie wzruszą Waszych rodziców i rozbawią gości weselnych.
Spotkajmy się u mnie a przedstawię wszystkie szczegóły dotyczące tych dwóch form podziękowań dla rodziców…

 
 
Część IV – „O czym warto pamiętać w trakcie zdjęć plenerowych?”

Wskażcie fotografowi styl zdjęć, a nawet konkretne ujęcia i miejsca, które w jego galerii wzbudziły Waszą sympatię,
powiedzcie mu o swoich zainteresowaniach, pasjach, pracy zawodowej, którą aktualnie wykonujecie,
możecie zabrać ze sobą kogoś z rodziny, może okazać się pomocny jako asystent,
jeśli wybieracie sami miejsca plenerowe, a plener ma trwać kolo 3-4h to starajcie się żeby były blisko siebie, oddalone od siebie nie więcej niż kilkanaście km.,
jeśli macie możliwość to zabierzcie na plener ze sobą kierowcę, żeby nie musieć dodatkowo angażować się w role kierowcy,
szczególnie w ciepłe miesiące warto zabrać ze sobą podkład lub puder matujący,
koniecznie dobrze wypocznijcie przed plenerem,
Pary młode czasem pytają co jest lepsze: plener w dniu ślubu czy w inny dzień? Poniżej znajdziecie odpowiedź o Sesjach plenerowych:

Zdjęcia plenerowe tego samego dnia.
Zalety
rzeczywisty nastrój i wygląd pary z danego dnia
Wady
konieczność ciągłej uwagi na to, żeby sukienka i/lub garnitur nie zmienił się w coś w czym wstyd pokazać się gościom,
brak czasu i co za tym idzie ograniczenie co do ilości pomysłów i lokalizacji oraz ich odległości od miejsca, gdzie odbywa się przyjęcie weselne,
częsta konieczność pracy w ostrym świetle słonecznym lub opuszczenie przyjęcia weselnego na dłuższą chwilę,
prawie pełna zależność od pogody (chyba, że plener odbywa się w ciekawym wnętrzu)

Zdjęcia plenerowe w inny dzień (zwykle kilka dni po uroczystości).
Zalety
znacznie więcej czasu (często 4-5h)
przyjemna luźna atmosfera sesji (nie trzeba zaraz wracać do gości),
dużo czasu umożliwiającego wysoki komfort pracy (czyli lepsze zdjęcia),
możliwość wykorzystania kilku miejsc / pomysłów,
możliwość wyboru czasu / światła i co najważniejsze pogody,
mniejszy stres jeśli chodzi o stan ubrań a dzięki temu odważniejsze i często ciekawsze pomysły,
Wady
zwykle konieczność wzięcia urlopu ponieważ prawie nigdy taka sesja nie odbywa się w weekend,
często niewykonalne w przypadku par młodych pracujących zagranicą (a wracających tuż po uroczystości do domu)

    –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –     –

Sesja Click Yourself / Fotobudka

Rewelacyjna sesja, która z pewnością rozkręci Waszą imprezę

– Zbierz znajomych przed obiektywem;
– Dobierz śmieszne rekwizyty;
– Weź pilot do ręki i KLIKAJ;
– Wykonaj mnóstwo szalonych zdjęć;
– Odbierz gotową płytę z sesji;
– Ciesz się galerią internetową na stronie i na facebook-u;

Nie czekajcie dłużej – Zarezerwujcie u mnie termin swojego ślubu
i cieszcie się nowoczesną sesją Click Yourself

Otrzymujecie:
– nieograniczoną ilość wykonanych zdjęć podczas sesji;
– prezentacje full hd z sesji z muzyką na płycie;
– wszystkie zdjęcia w pełnej rozdzielczości na płycie;
– galerię internetową na mojej stronie z hasłem dostępu;
– możliwość zakupu płyt “na gorąco” dla gości weselnych – już podczas samego przyjęcia;
– galerię na stronie Facebook, dostępną do 48 godzin po uroczystości. Wasi goście będą mogli oglądnąć tam wszystkie zdjęcia w postaci miniaturek;
Rekwizyty:
– kolorowe/wesołe tła do wyboru, z którymi możecie się uwiecznić;
– szereg zabawnych gadżetów do użycia (np. peruki, sztuczne wąsy i usta, okulary, kieliszki z alkoholem itp…).
Zapewnią Wam one wiele śmiechu i zabawy podczas sesji 😉

Nie czekajcie dłużej – Zarezerwujcie u mnie termin swojego ślubu
i cieszcie się nowoczesną sesją Click Yourself